مطالب آموزشی

نحوه عملکرد و طرز کار اینورتر

در این مقاله قصد داریم به طرز کار اینورتر اشاره کنیم.

در مقالات قبلی به اجمال در مورد اینورتر و بررسی انواع اینورتر پرداخته شد که بصورت اختصار می توان گفت اینورترها دستگاه های صنعتی می باشند که با تغییر فرکانس می توانند دور موتورهای صنعتی سه فاز را مطابق دلخواه تغییر دهند و همچنین با کنترل ولتاژ و آمپر باعث عمر بیشتر موتورهای AC و کاهش مصرف انرژی شوند .

اینورتر های AC صنعتی یا همان به اختصار VFD در صنعت اصولاً جهت تغییر دور و تغییر جهت موتور استفاده می گردد .

این تغیرات توسط تغییر فرکانس و ولتاژ می باشد .

طرز کار اینورتر بدین صورت است که برق سینوسی AC را دریافت کرده و در قسمت IGBT تبدیل به DC شده و پس از پردازش بصورت شبه سینوسی AC خارج می گردد که این فرکانس قابل کنترل می باشد .

برخی از درایو ها مجهز به مقاومت ترمز اینورتر هستند که باعث تبدیل انرژی الكتریكی به وجود آمده ناشی از ترمز،  به حرارت می گردند.

با کنترل این فرکانس می توان دور موتور را تغییر داد و با تغییر جهت فرکانس تغییر جهت موتور امکان پذیر می باشد . این تغییر دور و جهت در حالی انجام می شود که قدرت و گشتاور موتور هیچگونه تغییری نمی کند و این یکی از مهمترین قابلیت های اینورترهای صنعتی می باشد که استفاده بسیاری از این ویژگی می شود و جزو مهمترین ویژگی آن می باشد .

نحوه عملکرد و ویژگی های اینورتر های مختلف

باید توجه داشت که هر اینورتر دارای ویژگی هایی می باشد که باید برای کاربری و توان مناسب همان موتور استفاده گردد . به عنوان مثال درایو 2hp (1.5 کیلووات) که جهت پمپ یا فن طراحی و ساخته و مورد استفاده قرار میگیرد نمی تواند برای موتور 2hp جرثقیل استفاده گردد . ضمناً باید به تکفاز و یا سه فاز بودن ورودی اینورتر نیز توجه داشت .

امروزه با گسترش پنل های خورشیدی ، ساخت اینورتر های DC نیز رواج بیشتری پیدا کرده برق تولیدی توسط پنل های خورشیدی بصورت DC می باشد ورودی در این اینورتر ها بصورت DC است که جهت استفاده باید به AC تبدیل شود .

طرز کار اینورتر های سولار یا DC بدین شکل می باشد که برق ورودی به اینورتر توسط پردازنده های IGBT تبدیل به برق AC قابل استفاده گردیده و از طریق خروجی اینورتر وارد مدار میگردد .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *